Božkov

Přestože plachetnice připomíná exotické kraje a dobrodružství mořských pirátů, u nás je obrázek lodi nerozlučně spjat s typicky českou lihovinou. Ten sice musel v souvislosti se vstupem do Evropské unie změnit název na Tuzemák, na jeho popularitě to ale nic nezměnilo. Tuzemák je stále neodmyslitelnou součástí koloritu hospůdek, nedovedeme si bez něj představit voňavý grog a je i nepostradatelným přídavkem do vánočního cukroví.

BOŽKOV Tuzemský vyplouvá

Jak Božkov pluje časem

Božkov Tuzemský, tehdy ještě pod názvem „Tuzemský Rum“, poprvé vyplul z plzeňské likérky Stock v roce 1948. Už tenkrát měl na etiketě typickou plachetnici a stejné složení jako dnes: Ten nejjemnější líh, měkkou plzeňskou vodu, cukerný sirup a karamelový kulér, tedy speciální druh karamelu.

Povídačky o bramborách

Brambory v něm nikdy nebyly

Tenhle lidový mýtus vznikl v 19. století. Rakousko-Uhersko totiž nemělo žádné kolonie. Rumy dovážené z Karibiku byly velmi drahé a cukrová třtina potřebná na jejich výrobu nedostupná. Likérníci tak hledali způsob, jak pro zákazníky vyrobit něco podobného v domácích podmínkách. Výsledkem byla tekutina z bramborového lihu zředěného vodou, který se dochucoval rumovou esencí. S tím ale Božkov Tuzemský neměl nikdy nic společného.

Nezaměnitělná chuť a vůně

Nejjemnější melasový líh, ležení a kompozice rumových aromat

To je tajemství, díky kterému má Božkov Tuzemský už desetiletí stále stejně vyváženou chuť a příjemnou zlatohnědou barvu. Typického vanilkového aromatu přidáváme přesně tolik, aby nepřehlušovalo přirozenou chuť Tuzemáku. Tohle vybalancování je nejlépe cítit při přípravě grogu: Má z něj totiž vystupovat hlavně rumová chuť a ne vanilka.

Změna v názvu: BOŽKOV Tuzemský

Potrpíme si na tradici, za půl století jen kosmetické změny

Nejcitelnější změna byla ta v názvu. Se vstupem do Evropské unie jsme museli změnit jméno na Božkov Tuzemský, ale jak říká Shakespeare: „Růže, byť zvaná jinak, voněla by stejně.“ Na popularitě našeho Božkova se vůbec nic nezměnilo. Tuzemák je stále neodmyslitelnou součástí koloritu hospůdek, nedovedeme si bez něj představit voňavý grog, ani vánoční cukroví.

Nový vzhled BOŽKOVA Tuzemského

I tradiční tuzemská flotila se musí čas od času omladit

V roce 2014 jsme uvedli na trh novou lahev. Je z čirého skla, je mírně vyšší a její horní části vévodí plasticky vystupující znak Stocku Plzeň, který odráží pozici a autoritu značky na trhu. Ve spodní části lahve najdete vyražen nápis „Božkov“. Obsah ale zůstává takový, jaký si ho zamilovaly generace českých mužů i hospodyněk. Právě díky víc než půl stoletím prověřené kvalitě je Božkov Originál nejoblíbenějším českým Tuzemákem. Ročně se ho vypije přes šest milionů litrů.

BOŽKOV Speciál kávový

Nová posila na palubě!

V roce 2012 vyplulo z Božkova něco speciálního. Zkombinovali jsme tradiční Božkov Originál s etiopskou kávou. Tato jemná kávová příchuť je opravdu lahodná, ať už ji vychutnáváte samotnou nebo třeba v kombinaci s kolou. Po téhle zkušenosti jsme s experimentováním nemohli přestat, rumová chuť zjemněná mandlemi nás nadchla úplně stejně a díky tomu vznikl v roce 2015 další Božkov Speciál, tentokrát Mandlový.